Langų vitražai

Puslapis rengiamas.

Gerojo Canytojo bažnyčios langų vitražų kūrėjas – Vytautas ŠVARLYS (1943–2012). Vitražai sukurti 2018 m., baigti instaliuoti 2019 m.

Viražas „Gerasis Ganytojas“ – fasadinėje sienoje (altoriaus kairėje)

Vitražas „Jėzus – Gerasis Ganytojas“

Langų vitražai (altoriaus dešinėje)

Vytautas ŠVARLYS
(1943 – 2022)

Vienas žymiausių Lietuvos vitražo meistrų, 2019 m. sukūrė Gerojo Ganytojo bažnyčios langų vitražus.

Gimė 1943 m. Krekenavoje. 1972 m. baigė Lietuvos dailės institutą Vilniuje, ir iš karto įsijungė į aktyvų kūrybinį gyvenimą, pradėjo dalyvauti respublikinėse parodose, 1981 m. tapo Lietuvos dailininkų sąjungos nariu. Dirbdamas klasikine vitražo technika, kurioje naudojamas spalvotas ir baltas stiklas, švinas bei alavas, menininkas sukūrė apie šimtą monumentalių vitražo kompozicijų, kurios puošia ne tik visuomeninių pastatų bei bažnyčių interjerus, bet ir privačias kolekcijas Lietuvoje, Kanadoje, JAV, Prancūzijoje, Rusijoje, Vokietijoje.

Reikšmingiausią V. Švarlio kūrybos dalį sudaro vitražai, sukurti Lietuvos bažnyčioms ir koplyčioms: Šeduvos, Šalčininkų, Lukšių, Grūšlaukės, Krekenavos, Kaltinėnų, Maišiagalos, Biržų, Senosios Varėnos. Bene svarbiausias jo darbas yra Šalčininkų bažnyčioje 2000 metais sukurtas vitražinis altorius „Malda“. Pastarasis darbas Lietuvoje neturi analogų. Mūsų krašto bažnyčiose tai pirmasis altorius, sukurtas storo, skaldyto stiklo vitražo technika. Didelės apimties V. Švarlio darbas yra „Kristaus kryžiaus kelias“ – dvylikos stočių vitražinis ciklas Kaltinėnų bažnyčioje (1995). Monumentalus darbas „Palaiminimas“ Grūšlaukės bažnyčioje (1999). Krekenavos bazilikos šoniniuose languose – 8 figūriniai ir simboliniai vitražai. Šios šventovės nišoje 1999 m. įrengtas didelis vitražas „Prisikėlimas“, skirtas bažnyčios 100 m. jubiliejui po rekonstrukcijos 2022 m. Įrengtas bazilikos koplyčioje. Menininkas yra sukūręs vitražus Šiluvos ir Krekenavos Dievo Motinos paveikslų motyvais. Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje – penkiolikos vitražų ciklas M. K. Čiurlionio tematika. Vitražai „Atnašavimas“ (2001), „Auka“ (2001), „Angelo prisilietimas“ (2002), „Apvaizdos žvilgsnis“ (2002).

žr. krekenavosbazilika.lt